Warsztaty dziennikarskie z Panem Krzysztofem Jaworskim z Radia ESKA

3

W piątek dnia 13 czerwca 2014 r. uczniów z klasy pierwszej Gimnazjum w SPSK w Elblągu odwiedził elbląski dziennikarz Pan Krzysztof Jaworski. Młodzi gimnazjaliści mogli osobiście poznać osobę, którą to tej pory znali tylko słuchając radia. Dowiedzieli się także jak zostać dziennikarzem i czy potrzebne jest wykształcenie w tym kierunku.

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Pan Krzysztof Jaworski ma za sobą ogromne doświadczenie dziennikarskie. W swojej pracy kieruje się zasadami etyki dziennikarskiej, która powinna obowiązywać wszystkich dziennikarzy. O swojej pasji dziennikarskiej mógłby opowiadać bardzo długo. Podzielił się z uczniami swoimi spostrzeżeniami i przytoczył wiele ciekawych faktów, z którymi musiał zmierzyć się w swojej pracy. Zwłaszcza, że zawód, który uprawia nakazuje być bezstronnym, tak by słuchacz-widz mógł między innymi sam podejmować ocenę przytoczonych faktów.

Pan Krzysztof posiada ogromną wiedzę nie tylko historyczną, która ułatwia pracę. Ma też ciekawe usposobienie, które sprawia, że w swojej pracy potrafi wspaniale nawiązywać kontakty ze swoimi rozmówcami. Mieliśmy niejednokrotnie okazję to zauważyć. Dla wielu młodych ludzi głos Pana Krzysztofa jest rozpoznawalny. Wśród naszych uczniów są i tacy, którzy mieli okazję osobiście Go spotkać przy różnego rodzaju imprezach kulturalnych organizowanych na terenie naszego miasta.

Gro pytań zadanych przez uczniów to między innymi: Kto może zostać dziennikarzem? Jakie cechy charakteru powinien posiadać dziennikarz? Jakie studia należy skończyć i czy są one potrzebne by uprawiać ten zawód? Ile zarabia dziennikarz?

Od Pana Krzysztofa dowiedzieliśmy się, czym różni się praca dziennikarza radiowego od pracy dziennikarza prasowego czy telewizyjnego. Ponad to uczniowie dowiedzieli się jak korzystać z przekazu informacji? Należy słuchać, umieć samemu oceniać, zdobywać wszechstronną wiedzę i starać się mieć szerokie spojrzenie na świat.

         Jak zbierać informacje do audycji? Jak przygotować się do wywiadu? Na te i wiele innych pytań udzielił uczniom cennych wskazówek elbląski radiowy dziennikarz Pan Krzysztof Jaworski, któremu za poświęcony czas i cenną naukę w imieniu własnym i uczniów bardzo dziękuję! Marzena Kosińska.