Szkoła ma swojego patrona – „Święty Franciszek się o nas upomniał”

Dnia 4 października 2018 roku w Elblągu odbyła się wyjątkowa uroczystość dla naszej szkoły. Od tego właśnie dnia mamy wyjątkowego patrona, jakim jest św. Franciszek z Asyżu. „Święty Franciszek się o nas upomniał. Upomniał się o swoją szkołę” – mówiła Małgorzata Rysicka, dyrektor szkoły.

Uroczystości nadania imienia szkole rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Miłosierdzia Bożego w Elblągu. Eucharystii przewodniczył, a także wygłosił homilię ks. biskup Jacek Jezierski. Następnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Pani Maria Chodkiewicz odczytała AKT NADANIA IMIENIA SZKOLE oraz nastąpiło przekazanie SZTANDARU SZKOŁY.

Hasłem waszego patrona są słowa: „ Pokój i dobro”. Żyć dobrem i głosić pokój – mówił o. Grzegorz Piśko OFM, w trakcie uroczystości nadania imienia naszej szkole. Była to dla nas wspaniała uroczystość, ponieważ odbywała się w 5. rocznicę istnienia nasze placówki.

Po uroczystościach odbywających się w Kościele, ciąg dalszy nastąpił w placówce szkoły. Wówczas odbyły się uroczyste przemówienia, symboliczne wbijanie gwoździ do Sztandaru, a także przedstawienie pn. „Biedaczyna z Asyżu”.

Ojciec gwardian elbląskich franciszkanów podkreślał w swojej wypowiedzi, iż życzy szkole by słowa przewodnie Świętego Franciszka z Asyżu stały się misją naszej szkoły.

– Uczyć dobra i rozdawać pokój w świecie podzielonym, który zagubił się i poszukuję wartości. Wówczas wasza szkoła będzie promieniowała i przyciągała tak samo, jak do dnia dzisiejszego promieniuje i przyciąga do siebie ludzi różnych kultur wasz patron – zauważał ojciec Grzegorz Piśko.

Uczestnicy uroczystości wielokrotnie podkreślali, że wybór patrona – choć zaskakujący – nie był przypadkowy. Ksiądz Ryszard Półtorak zauważył, że od początku myślano, że to będzie ktoś bardziej lokalny.

– Często mówiło się o bł. Dorocie z Matowów albo może jakimś bardziej współczesnym świętym. Ale po raz kolejny okazało się, że to nie my wybieramy sobie patronów, ale to oni wybierają nas – zauważał ksiądz Półtorak.

Z tym, że patroni wybierają nas sami zgadzali się również przedstawiciele szkoły.

„Święty Franciszek się o nas upomniał. Upomniał się o swoją szkołę” – mówiła Małgorzata Rysicka, dyrektor szkoły.

Małgorzata Rysicka podkreśliła, że podczas oficjalnej inauguracji naszej placówki w 2013 roku, również 4 października, w homilii bp. Jan Styrna powiedział: „ „Niech św. Franciszek ma was zawsze w swojej opiece”.