Relacja z rewizyty w Norden

NASZA RELACJA Z REWIZYTY W NORDEN

 

We wrześniu 2017 roku gościliśmy w naszych szkołach pierwszą polską niemiecką wymianę młodzieży pomiędzy naszą Publiczną Szkołą Podstawową SPSK i Publicznym Gimnazjum SPSK w Elblągu, a Ulrichsgymnasium w Norden, w Niemczech. Jednym słowem było wspaniale. Między naszymi uczniami a gośćmi z Niemiec nawiązały się przyjaźnie.

Z niecierpliwością czekaliśmy też na naszą rewizytę w Norden.  Ulrichsgymnasium jest szkołą średnią założoną w 1567 roku.  Norden jest Dolnej Saksonii ( Niedersachsen).  Z jednej strony byliśmy ciekawi Norden, a z drugiej strony troszkę się baliśmy,  jak sobie poradzimy bez naszych najbliższych.

Nasza podróż rozpoczęła się dnia 10 marca 2018 roku o godz. 15:00, wtedy wyjechaliśmy autobusem rejsowym Sindbad z Elbląga do Niemiec.  Nie mogliśmy się doczekać ponownego spotkania oraz poznania nowej koleżanki Anji Müller, która nie mogła być u nas we wrześniu z powodu choroby.

Po ponad 19-stu godzinach przybyliśmy w niedzielę, dnia 11.03.18r. do Norden. Pierwszy dzień spędziliśmy u rodzin naszych partnerów z wymiany. Było naprawdę wzruszająco i sympatycznie. Prawie wszyscy oprócz Zosi Lietz przyjechaliśmy już do naszych dobrych znajomych. Zosia poznała wtedy osobiście Anję Müller. Zaprzyjaźniona młodzież mieszkała w domach swoich niemieckich koleżanek i kolegów, a nasza pani dyrektor Małgorzata Rysicka i nasze dwie nauczycielki pani Iwona Kawałkowska oraz pani Aleksandra Górecka mieszkały w wynajętym mieszkaniu w pobliżu niemieckiej nauczycielki pani Martiny Jürgens. Większość z nas zwiedziła tego dnia Norden i jego okolicę, była też nad Morzem Północnym.

      W poniedziałek, dnia 12.03.18r. spotkaliśmy się wszyscy o godz. 8:00 w szkole. Dyrektor szkoły – pan Wolfgang Grätz przywitał nas serdecznie. Wyraził również ogromne zadowolenie z naszej wymiany, życzył nam niezapomnianych wrażeń w Norden oraz spędzenia bardzo miłego czasu w Dolnej Saksonii. Powiedział też, że Elbląg jest bardzo bliski jego sercu, ponieważ jego tato urodził się w naszym mieście. Było nam bardzo przykro, że jego tato już nie żyje. Pan dyrektor  Grätz otrzymał od naszych szkół piękną książkę o Elblągu z dedykacją od naszej całej Dyrekcji  od naszych opiekunek  i  nawet my wszyscy uczestnicy podpisaliśmy się pod dedykacją.

Później zwiedziliśmy szkołę. Jest bardzo duża!!! Po zwiedzeniu zajęliśmy się naszym projektem: „Przedstawiamy naszą ulubioną polską lub niemiecką miejscowość”  Po pracy nad projektem nasza grupka z Polski poszła z panem Jochanem Fischer do pracowni muzycznej. Tam próbowaliśmy się nauczyć grać na pianinie. Było trochę ciężko ale i zabawnie.

Około godziny jedenastej poszliśmy zwiedzić kościół ewangelicko-luterański Ludgerikirche.  Ma on około 80 metrów długości i jest największym średniowiecznym budynkiem religijnym we Wschodniej Fryzji. Ludgerikirche ma szczególnie bogaty sprzęt. Ołtarz, barokowa ambona, gotyckie stoiska chóru, chrzcielnica, epitafium Unico Manninga, a przede wszystkim organy  Arpa Schnitgera,  które są  dziełem sztuki o międzynarodowej renomie. Posłuchaliśmy też krótkiego koncertu. Muzyka organowa była przepiękna.

O godzinie 13:00 wróciliśmy na obiad do szkoły. Stołówka jest duża. Można było wybrać z trzech dań, jedno. Było też danie dla wegetarian.

Po obiedzie poszliśmy zwiedzić młyn Westgaster.  Krótką historię młyna opowiedział nam były burmistrz Norden – pan Gerd Campen.  Od 1988 roku stał się właścicielem młyna i mocno poparł jego konserwację, aby można było go zwiedzać. Młyn Westgaster  był na północy czymś wyjątkowym, ponieważ nie był zbudowany z drewna, ale  już w 1863 r. był już wykonany z materiału ogniotrwałego.  Młyn  był używany do mielenia ziarna i produkcji jęczmienia perłowego do 1970 roku.

O godzinie 15:00 poszliśmy na spotkanie z  burmistrzem Norden – panem  Heiko Schmelzle. Było bardzo miło. Rozmawialiśmy po angielsku i po  niemiecku.  Pan burmistrz opowiedział nam o swoim życiu. Zadwaliśmy też jemu pytania, np.: dlaczego został burmistrzem? Skąd pochodzi? itp. Poznaliśmy też ceremoniał związany z piciem fryzyjskiej herbaty. Na koniec spotkania pan burmistrz otrzymał od nas upominek z Elbląga – magnes z widokiem naszej Starówki oraz  breloczek z Piekarczykiem. Pani dyrektor powiedziała, że Piekarczyk to jest symbol naszego miasta związany z piękną legendą.

O godz. 16:00 pojechaliśmy na basen Oceanwave. Prawie wszyscy przeżyliśmy cudowne chwile na basenie. Byliśmy tam dwie godziny zegarowe!!! Nasza pani dyrektor razem z Oliwią, Martyną i Rafałem nie poszli na basen, bo zapomnieli wziąć ze sobą stroje. Jednak spędzili również cudowne chwile. Poszli z panią Brigitte, mamą Julii – uczennicy biorącej udział w wymianie, nad Morze Północne i zobaczyli jak wygląda dno morza po odpływie a później zobaczyli przypływ.

Dzień był pełen wrażeń. Potem wszyscy spędzili czas u rodzin goszczących.

We wtorek, 13.03.18r. popłynęliśmy rano statkiem na wyspę Norderney.  Szliśmy wzdłuż plaży. Było zimno i wietrznie. Poszliśmy też na obiad do restauracji. Potem kilku z nas poszło zwiedzać centrum wyspy a spora część poszła do  muzeum Watt Welten Nationalpark – Haus.  W muzeum braliśmy udział w konkursie wiedzy, było super. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzątka żyją w Morzu Wattowym. Każdy z nas wygrał widokówkę. Bardziej odważni z nas dotykali żywe kraby. Z wycieczki wróciliśmy późnym popołudniem.
 

 
W Emden byliśmy również w Landesmuseum.  Zobaczyliśmy tam też zbrojownię.

W czwartek, 15.03.18r. pojechaliśmy na cały dzień do Bremy. Mieliśmy panią przewodnik, która opowiedziała nam o zabytkach Bremy po polsku. Widzieliśmy też pomnik Muzykantów z Bremy, znanej niemieckiej legendy.  Posłuchaliśmy też wspaniałego koncertu, na organach  Arpa Schnitgera. Widzieliśmy też posąg Rolanda i wiele jeszcze innych atrakcji Bremy…

      W piątek, 16.03.18r. od godz. 8:00 do 10:00 oglądaliśmy film w szkole. Później pojechaliśmy  do Norddeich do Seehundestation, czyli do „stacji fok”. Dowiedzieliśmy się o tym, że tam trafiają osierocone malutkie foczki. Dzięki tej stacji mogą  mają te foczki możliwość przeżycia i powrotu do morza. Foczki otrzymują też imiona. Widzieliśmy również karmienie foczek. Było super.

Później zwiedziliśmy Muzeum herbaty. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak dużo jest gatunków herbaty. Zobaczyliśmy też wystawę uchodźców z Wietnamu i z Syrii. Bardzo wzruszył nas los młodego chłopca z Syrii, jego ojczym chciał go sprzedać Talibom, aby wyszkolili go na bojownika, który aby zabić jak najwięcej ludzi miał się wysadzić w powietrze. Ale jego mama i wujek nie chcieli tego i udało im się go „przeszmuglować” do Iranu, a potem trafił do Niemiec.

W sobotę i w niedzielę mieliśmy czas zaplanowany u naszych rodzin z Niemiec. Czekały na nas różne niespodzianki, ale o tym w następnym artykuliku. Dnia 18.03.18r. spotkaliśmy się na dworcu autobusowym w Norden o godz. 14:00 i o godz. 14:15 wyjechaliśmy autobusem do Elbląga. Niektórzy z nas i naszych partnerów nawet się popłakali, bo było im smutno, że muszą się rozstać. Do domów wróciliśmy dopiero w poniedziałek około godz. 10:40.

          Dziś możemy z dumą stwierdzić, że nasza wymiana w pełni się udała. Nasi i niemieccy uczniowie wiedzą, że więcej ich łączy niż dzieli. Mają takie same marzenia i zainteresowania. Podobnie ubierają się i podobnie się zachowują. Słuchają tej samej muzyki, oglądają te same filmy. Mówią  tak jak większość naszych uczniów po angielsku.

Jedyną barierą dla naszej młodzieży jest język niemiecki. Ale mając możliwość uczenia się w naszych szkołach języka niemieckiego – czy to powinno być jakąkolwiek przeszkodą?

PODZIĘKOWANIA ZA NASZĄ REWIZYTĘ W NIEMCZECH:

       Dziękujemy pani  Marii Chodkiewicz Prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich w Częstochowie za możliwość naszej wymiany, za pomoc finansową  i za wielkie serce,

       Dziękujemy  nauczycielom i dyrekcji z Norden za ich otwartość i zaangażowanie: pani Martina Jürgens, panu Jochanowi Fischer i panu Wofgangowi Grätz

       Dziękujemy panu Jackowi Gazda ze Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie, za wsparcie finansowe naszej wymiany oraz za pomoc merytoryczną i organizacyjną,

      Dziękujemy pani Annie Paśko za pomoc i rady,

      Dziękujemy naszym opiekunom: pani dyrektor Małgorzacie Rysickiej, pani Iwonie Kawłkowskiej i pani Aleksandrze Góreckiej,

      Dziękujemy naszej Dyrekcji: panu Tomaszowi Dłuszczakowskiemu i pani Romualdzie Howaniec za pomoc organizacyjną,

      Dziękujemy Księdzu Łukaszowi , Wszystkim Nauczycielom oraz naszym Koleżankom i Kolegom za modlitwę, abyśmy szczęśliwie pojechali do Norden i wrócili.

      Wielkie Podziękowania należą się Rodzicom oraz Opiekunom naszych uczniów biorących udział w wymianie.

Polscy i niemieccy uczniowie biorący udział w wymianie (w rewizycie)

  • Eveline Berni była u Julii Gerjets,
  • Julia Kozłowska była u Leandry Ewen
  • Bartek Głażewski był u Julii Gerjets,
  • Maciej Grobelny był u Lea Holz
  • Dawid Kamieniak był u Eske Klinge
  • Patrycja Bochenek była u Rany Zein
  • Zofia Lietz była u Anji Müller
  • Katarzyna Łowczak była u Feemke Janssen
  • Weronika Maj była u Lilly Dziergwa
  • Oliwa Strugińska była u Nathalie Schlegel
  • Martyna Topolska była u Julii Friedrichs
  • Artur Frajny był u Erika Uden
  • Paweł Kłos był u Thore Borchert
  • Rafał Piekarczyk był u Martina Schlegel