Konkurs świąteczny z języka niemieckiego

Konkurs z języka niemieckiego

W grudniu 2014 r. uczniowie klas pierwszych i drugich Publicznego Gimnazjum SPSK w Elblągu wzięli udział w trzeciej edycji konkursu „Adventskalender” zorganizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu, Stowarzyszenie Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej oraz Gimnazjum Nr 2 w Elblągu.
Celem konkursu było zapoznanie uczniów z niemieckimi tradycjami adwentowymi, zainteresowanie młodzieży kulturą Niemiec oraz rozwijanie kreatywności uczniów. Wszyscy uczestnicy wykonali samodzielnie kalendarz adwentowy w dowolnej formie plastycznej.
W tym miejscu warto wspomnieć o niemieckiej tradycji związanej z kalendarzami adwentowymi. W Niemczech, dzieci otrzymują w pierwszą niedzielę adwentu kalendarze adwentowe wykonane na ogół przez rodziców lub dziadków. Cechą charakterystyczną kalendarzy są 24 okienka, drzwiczki, rękawiczki lub szufladki, w których znajdują się np. cukierki, czekoladki, małe figurki związane z tradycją Bożego Narodzenia lub cytaty z Pisma Świętego czy przysłowia. Poszczególne okienka są ponumerowane od 1 do 24. Numer 24 znajduje się na największym okienku lub drzwiczkach. Według tradycji niemieckiej, wolno otworzyć każdego dnia adwentu tylko jedno okienko lub jedne drzwiczki z takim numerem, który jest kolejnym dniem adwentu. W Polsce kalendarze adwentowe cieszą się coraz większą popularnością, a pomysłowość w ich wykonaniu jest zaskakująca.
Do finału konkursu zostało zgłoszonych łącznie 8 kalendarzy z naszej Szkoły. Prace zostały nagrodzone i ocenione przez kilkuosobowe jury, w skład którego wchodzili wykładowcy i studenci filologii germańskiej PWSZ w Elblągu oraz przedstawicielka Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej.
W dn. 4 grudnia 2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie konkursu. Wszystkie prace zgłoszone przez uczniów naszej szkoły otrzymały wyróżnienie, a praca Anety Cukarolli z klasy II gimnazjum zajęła II miejsce. Szkolnym opiekunem konkursu był nauczyciel j. angielskiego i niemieckiego – Tomasz Dłuszczakowski.