Konkurs na Kalendarz Adwentowy

ZDOBYLIŚMY I MIEJSCE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE NA NIEMIECKI KALENDARZ ADWENTOWY!

Dnia 1 grudnia 2016 r odbyła się już V gala wojewódzkiego konkursu na niemiecki kalendarz adwentowy. Nasza gimnazjalistka Sandra Górna zdobyła I miejsce w wojewódzkim konkursie na niemiecki kalendarz adwentowy a nasi uczniowie ze szkoły podstawowej: rodzeństwo Hania Grobelna z kl. IV i Maciek Grobelny z kl. Vi zdobyli wyróżnienia za swoje kalendarze adwentowe.

Nasze gimnazjum było razem z Instytutem Pedagogiczno-Językowym w PWSZ w Elblągu organizatorem tej uroczystości. My byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie części artystycznej pod kierunkiem naszej germanistki p. Małgorzaty Rysickiej. Studenci z Instytutu Pedagogiczno- Językowego pod kierunkiem pani dr. Ewy Leszczyńskiej byli odpowiedzialni za poprowadzenie gali, za prezentację niemieckich tradycji adwentowo-bożonarodzeniowych i za quiz. Jak zwykle studenci byli jury i mieli bardzo trudne zadanie aby wyłonić zwycięzców wśród 90 uczestników, którzy wykonali 59 kalendarzy.

Na początku uroczystości nasi uczniowie: Bartek Głażewski i Maciek Grobelny przeczytali w oryginale dwa piękne wierszyki o adwencie napisane przez Monikę Minder. Później nasi gimnazjaliści przedstawili jasełka pt. „Dary serca”. Zostały one specjalnie napisane na tę uroczystość przez naszą p. wicedyrektor Małgorzatę Rysicką. Nasi uczniowie wspaniale zagrali w tych jasełkach.

Było trochę śmiechu ale i też wiele refleksji na temat narodzin Jezusa w naszych sercach. Niektórzy widzowie byli nawet bardzo wzruszeni. Wystąpiło 10 uczniów z gimnazjum. Oto oni: Klaudia Wawrzała, Kinga Świdwa, Zosia Lietz, Oliwia Ciumeryk, Oliwia Stugińska, Patrycja Paź, Weronika Maj, Weronika karaś, Andrzej Śmigowski i Artur Frajny. Kolęde na gitarze zagrała pani Karolna Szawara nasza nauczycielka świetlicy. Oprócz jasełek uczniowie z klasy szóstej przygotowali w języku niemieckim bajkę pt. „Rotkäppchen” („Czerwony Kapturek.”). Wprawdzie bajka nie dotyczyła tradycji adwentowo-bożonarodzeniowych, ale była wykonana w języku niemieckim i była przestrogą dla niegrzecznych dzieci. W bajce wystąpili: Maciek Grobelny, Bartek Głażewski, Zuzia Stępień, Bartek Rucki, Oliwia Wrzosek, Nikola oraz Konrad Mundzia. Szóstoklasiści super zgrali swoje role.

Jak zwykle mogliśmy liczyć na pomoc Rodziców naszych występujących uczniów. Zaangażowali się w przygotowaniach do występu. Niektóre stroje zostały uszyte przez mamy czy też wypożyczone. Bardzo dziękujemy.

Dziękujemy naszym sponsorom, bo bez ich wkładu nie byłoby tak pięknych nagród czy też słodkiego upominku dla każdego uczestnika konkursu jak również pysznego ciasta, soków, kawy czy herbaty. Składamy też wielkie podziękowania wszystkim obecnym na gali Mediom.

Nasi Patroni Honorowi to: Prezydent Miasta Elbląga – Pan Witold Wróblewski, Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku, PSNJN w Olsztynie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Sponsorzy nagród i poczęstunku: : Pani Małgorzata Sowicka – dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Elblągu, Panie Róża Kańkowska i Krystyna Sucharska ze Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej, Pan Marek Pruszak – Przewodniczący Rady Miasta Elbląga, Panie Ulrike Würz i Justyna Ciecharowska z Goethe-Institut w Warszawie, Pani Maria Chodkiewicz – prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, Pani Karolina Szawara z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego SOWA, Panie Iwona Bolińska-Walendziak i Anna Derda z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie jak również organizatorzy: Panie Irena Sorokosz – Prorektor, Pani Teresa Kubryń dyrektor i Pani Ewa Leszczyńska wicedyrektor z Instytutu Pedagogiczno-Językowego w PWSZ w Elblągu i Dyrekcja naszego Publicznego Gimnazjum SPSK.