Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy

Poniżej przedstawiam artykuł ze strony internetowej na temat :

Jan Paweł II – człowiek modlitwy

Artykuł jest ciekawy, zapraszam do przeczytania i rozważenia tych dni, które są bardzo ważne w życiu każdego katolika.

Oczywiście my również przeżywaliśmy ten dzień. Modlitwa różańcowa, którą tak bardzo ukochał Jan Paweł II, śpiew Barki, konkurs plastyczny oraz oczywiście…:) kremówki:) Po przeczytaniu artykułu zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tego dnia.

Oprac. im, awo, mp / ms, Warszawa, 2011-10-09

strona 1 z 2

Jan Paweł II – człowiek modlitwy

Modlitwa, zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, koncerty, sesje, pielgrzymki młodych i wystawy – tak wyglądał XI Dzień Papieski w Polsce, pierwszy po beatyfikacji Jana Pawła II.

O tym, że Benedykt XVI łączył się dziś z Polakami w modlitwie i przeżywaniu spotkania z bł. Janem Pawłem II – zapewnił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. XI Dzień Papieski, przebiegający pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”, został wydłużony i zakończy się 16 października w Przemyślu, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Zaś 22 października po raz pierwszy obchodzić będziemy wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II.

Człowiek modlitwy

Zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, skupiano się na świadectwie modlitwy, jakie Kościołowi i światu dał Jan Paweł II. Podczas Mszy św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie abp Tadeusz Gocłowski, wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” mówił, że modlitwa to rozmowa z Bogiem, zaś rozmawiać z Bogiem może ten, który w Niego wierzy. Dodał, że modlitwa była podstawą jego wszystkich wielkich działań Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w sanktuarium w Łagiewnikach zwrócił uwagę na to, że Dzień Papieski to okazja do tego, by podziękować Bogu za Jana Pawła II, który Boże miłosierdzie uczynił rysem swojego pontyfikatu. „Całe jego życie było jedną wielką modlitwą, a kontemplacyjne życie nadawało sens jego działaniom” – podkreślił.

Z kolei biskup Piotr Libera w Płocku wspominał Jana Pawła II zanurzonego w modlitwie.
„Papież był mistykiem. Modlitwa była jego życiem, on oddychał modlitwą, jego serce biło w rytm modlitwy, modlitwa była najważniejszą częścią jego życia. Gdy zaproponowano mu, aby ograniczył czas na modlitwę, odpowiedział: 'Nie, to mnie trzyma’”.

Jan Paweł II to prawdziwy człowiek modlitwy, 'homo Dei’ – prawdziwy Boży człowiek. Staje się wzorem i nauczycielem modlitwy. Przez swój przykład uczy, że trzeba wierzyć, działać, a w końcu modlić się. Modlitwa ma zawsze pierwszeństwo” – akcentował. Przypomniał, że ulubioną modlitwą Jana Pawła II była Droga Krzyżowa, którą odmawiał codziennie, podobnie jak różaniec i Apel Jasnogórski.

Za stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz za papieża modlili się w Dniu Papieskim na różańcu osadzeni w Areszcie Śledczym w Kielcach. Większość więźniów dopiero w areszcie zetknęła się z modlitwą różańcową. Od kilku lat więźniowie wykonują także sami różańce. Przygotowali ok. 500 różańców, przeznaczonych dla kapelanów więziennych.

W sposób szczególny podczas nabożeństw eksponowano w Dniu Papieskim relikwie bł. Jana Pawła II. Kaplica Miłosierdzia Bożego w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus Diecezji Radomskiej w Turnie oraz kościół św. Wojciecha w Kielcach otrzymały relikwie krwi papieża.

W Poznaniu relikwie krwi bł. Jana Pawła II towarzyszyły publicznej prezentacji pism Edyty Stein, które w wypełnionej po brzegi poznańskiej bazylice archikatedralnej przeczytała Halina Łabonarska podczas specjalnej edycji „Verba Sacra”.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zorganizował tym roku procesję w Gdyni, podczas której wspólnoty z różnych parafii oraz inne grupy społeczne niosły relikwie Krwi bł. Jana Pawła II. Po procesji wiodącej od Gdyńskich Krzyży (Pomnika Ofiar Grudnia 70), zostały one wprowadzone do gdyńskiej kolegiaty.

Koncerty, pielgrzymki

Z okazji Dnia Papieskiego koncertowali w stolicy najbardziej znani artyści. Gościem specjalnym tegorocznego koncertu na warszawskiej Starówce był włoski artysta Nico Fortarezza. Podczas koncertu, który poprowadzili: Beata Chmielowska Olech i Przemysław Babiarz wystąpili również tacy artyści jak Magda Femme, Sylwia Grzeszczak, Mariola Napieralska, Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus, Janusz Radek, Tomasz Budzyński, Mieczysław Szcześniak oraz zespoły De Press, Alle Chór pod kierownictwem Marty Mathey Radwan. W repertuarze artystów znalazły się interpretacje pieśni religijnych i modlitewnych. Kolejne pokolenie podhalańskiego zespołu Turliki, przypomniało słynne, zaśpiewane pod Wielką Krokwią, życzenia dla Ojca Świętego „Coby wom Pon Jezus błogosławił”.

Nieprzypadkowo koncertową scenę zbudowano przed kościołem św. Anny, gdzie 3 czerwca 1979 r. Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą akademicką a w 2005 r. warszawiacy modlili się po jego śmierci. Teraz setki warszawiaków wysłuchały koncertu i przypomniało sobie wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II, wyświetlane na telebimie.

W trakcie koncertu zachęcano uczestników do wysyłania SMS wspierających Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która w czasie Dnia Papieskiego kwestuje na stypendia dla zdolnej ale ubogiej młodzieży z małych miejscowości.

Przed finałową piosenką „Nie lękajcie się” śpiewaną m.in. podczas pielgrzymki do Polski Benedykta XVI, kard. Kazimierz Nycz wyznał, że „na zakończenie tego pięknego koncertu, który wieńczy ten dzisiejszy Dzień Papieski nasuwa się tylko jedno słowo, piękne i ważne słowo: dziękuję”. – Panu Bogu przede wszystkim za ten znak łączności z papieżem Janem Pawłem II, papieżowi Benedyktowi XVI – za beatyfikację Jana Pawła II, ale słowo dziękuję kieruję także do ludzi i instytucji, dzięki którym ten koncert był możliwy – dodał.